Zpět
Hypotéky jsou stále výhodnější

Hypotéky jsou stále výhodnějšíV červnu letošního roku Bankovní rada České národní banky potvrdila nastavení limitu ukazatele LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) ve výši 90 % a zároveň zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). A tak i když se prodej nemovitostí v důsledku koronavirové epidemie na jaře zbrzdil, přes léto opět nastartoval svůj růst. 

Objem sjednaných hypoték roste


V lednu byla ještě podle Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték 3 procenta. Nyní již pátý měsíc klesá a koncem srpna se zastavila na 2,11 %.
V srpnu byly poskytnuty hypotéky v objemu 19,173 miliard korun. Průměrná výše hypotéky v srpnu vzrostla na nové historické maximum a dosáhla 2 791 673 korun. Potvrzuje se tak, že růst cen nemovitostí stále nepolevuje.

Cena peněz se však na finančním trhu postupně zvedá a prostor pro další zlevňování hypoték se uzavírá. Ještě v srpnu a na začátku září snížily hypoteční sazby Sberbank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank. Moneta snížila sazby hypoték na 1,99 procenta, při využití vlastních úspor je pak možné získat hypotéku se sazbou od 1,64 procenta. UniCredit Bank opět zavedla tříletou fixaci se sazbou od 1,59 procenta a u delších fixací snížila s platností od 10. září sazby o 0,1 procentního bodu. Pětileté fixace tak u UniCredit Bank začínají na 1,69 procentech, sedmileté na 1,89 procentech a desetileté na 2,09 procentech.


Banky však v nejistotě vyhlížejí konec moratoria na splátky hypotečních úvěrů, který nastane 31. října. Odklady splátek domácnostem, které v době karantény přišly o část svých příjmů, pomohly dočasně řešit tíživou situaci. Nicméně právě tito klienti mohou mít po skončení moratoria se splácením problémy. Ne všechny obory podnikání a služeb se totiž podařilo dostatečně nastartovat, natož vrátit na úroveň před zavedením opatření proti šíření viru COVID-19.

 

Míra inflace a investice do nemovitostí


Současná vysoká míra inflace a nízké úročení bankovních vkladů způsobují, že letos můžeme přijít reálně až o 3 % z peněz uložených na bankovních účtech. Ve snaze zmírnit dopady způsobené epidemií koronaviru a podpořit zotavení tuzemské ekonomiky přistoupila Česká národní banka k postupnému snižování základní sazby (tzv. repo sazby) z 2,25 % v únoru až na 0,25 % v květnu. Na této úrovni sazba dle vyjádření guvernéra ČNB zůstane i po několik následujících čtvrtletí.

V důsledku toho přistoupily tuzemské banky k postupnému snižování výnosů z vkladů, které se v současné době u spořících účtů i termínovaných vkladů blíží nule, případně činí jen několik málo desetin procenta. Po zohlednění inflace, která od začátku letošního roku v průměru činí 3,35 %, se dostáváme na záporný reálný výnos okolo minus 3 % ročně. Jediným způsobem, jak proti zápornému reálnému výnosu na bankovních vkladech bojovat, je investovat volné prostředky do takových aktiv, jejichž hodnota roste. K nim patří stále více nemovitosti, které jsou schopny uchovat svoji hodnotu, nebo ji dokonce v čase zvýšit.


SDK reality poskytuje již sedmým rokem také služby spojené se zprostředkováním hypotečních úvěrů v rámci vlastní frančízi Gepard finance. Kromě spolehlivého realitního servisu tak pomáháme klientům zvolit ten nejlepší způsob financování nového bydlení nebo investiční nemovitosti. Naši hypoteční makléři umí porovnat všechny parametry jednotlivých bankovních institucí a jejich hypotečních produktů. Při výběru vhodné hypotéky a vyřizování potřebné administrativy tak klientům šetříme čas i jejich peníze.

 
Kontaktovat

Vyplňte formulář

Napište číslicemi "třidvajedna"