Zpět
Ceny nemovitostí v Jihomoravském kraji stále rostou

Ceny nemovitostí v Jihomoravském kraji stále rostou

Ceny nemovitostí letí vzhůru navzdory pandemii koronaviru. Nebo možná právě proto. Bydlení je totiž pro každého člověka jistotou v jakkoli rozbouřeném světě. Nemluvě o tom, že cestování není od začátku loňského roku tak snadné, jako bylo dříve. A tak se nakupují nejen byty a domy, ale také pozemky a rekreační nemovitosti. 
Podle Českého statistického úřadu stoupla průměrná kupní cena rodinných domů a bytů v Jihomoravském kraji za posledních deset let o 36 procent. A ve srovnání s rokem 2000 se průměrná kupní cena rodinných domů na jihu Moravy zvýšila dokonce trojnásobně. Ještě v roce 2000 byla průměrná cena za metr čtvereční v rodinném domě 931 korun, v roce 2018 to bylo již 2 941 korun. V mezikrajském srovnání je tak jižní Morava třetí v pořadí, hned po Praze a Středočeském kraji.
Nejdražší domy jsou samozřejmě v Brně a v jeho bezprostředním okolí, nejlevnější pak na Hodonínsku. Za posledních deset let zaznamenaly nejvyšší nárůst ceny domů na Břeclavsku, kde stouply o 50 procent, nejnižší v Brně-venkov, kde vzrostly o 26 procent.
 
Podstatně více zdražily byty
Průměrná cena za metr čtvereční se od roku 2000 zvýšila 6,2krát. V roce 2000 se prodával byt v Jihomoravském kraji průměrně za 5 799 Kč/m2. V roce 2018 to bylo 35 969 korun, což byla druhá nejvyšší cena v celé republice. A v září 2020 stoupla cena na více než 73 000 Kč/m2, což je v meziročním srovnání nárůst o 28 %.
V samotném Brně se v roce 2020 prodalo 3 121 bytů za více než 12,5 miliardy korun. Nejdražší byty byly v Pisárkách, nejlevnější v Útěchově. Nejvíce atraktivní jsou novostavby. Díky dokončovaným projektům se jich prodalo ve srovnání s předcházejícím rokem dvojnásobek, ovšem také za průměrnou cenu 79 396/m2, což bylo o více než 6 000 Kč nad průměrnou cenu jihomoravských realit v roce 2019.
Výrazně rostly i ceny pozemků. Od roku 2010 stouply ceny v jihomoravských lokalitách o téměř 40 %.
 
Nemovitosti jsou stálou a jistou investicí
Začátkem loňského roku finanční experti předpovídali, že v souvislosti s pandemií koronaviru oslabí ekonomika, a v důsledku toho zlevní nemovitosti. Nestalo se, ba naopak. Ceny stále rostou a jejich stagnace je v nedohlednu. Nemovitosti jsou totiž právě v tomto období bezpečným způsobem uložení finančních prostředků.
A tak se nyní, na jaře 2021, odborníci shodují, že ceny dále porostou. Růst cen bytů a pokles či stagnace nájmů sice znamenají nižší nájemní výnos v případě investičních bytů, ale v meziročním srovnání klesl výnos z jakékoli investice. Investoři do nemovitostí mohou, na rozdíl od investic do cenných papírů, ale předpokládat, že koupí nemovitosti, i díky současným velmi výhodným úrokovým podmínkám hypoték, nebudou jejich peníze znehodnoceny a dají alespoň malý výnos.
 
Oblíbenou alternativou a bez nutnosti několikamilionových finančních prostředků jsou investice do nemovitostí formou developerských dluhopisů. Bezpečné a stabilní zhodnocení peněz v developerských dluhopisech již od částky 50 000 Kč poskytuje také naše společnost SDK reality, která je pro své klienty spolehlivých realitním partnerem již 20 let a udává směr v kvalitě a rozsahu služeb na celé Moravě.
Kontaktovat

Vyplňte formulář

Napište číslicemi "třidvajedna"